Įdomioji kiaušinių statistika ir amžinoji filosofija

Velykų kontekste kiaušinis yra svarbiausias kultūrinis simbolis, mat, pavyzdžiui, Gedimino piliavietėje buvo aptiktas net XIII a. akmeninis margutis bei molinio margučio skeveldros. Įspūdingas amžius, tiesa? Apie margučius rašė lietuviškosios raštijos pradininkai M.Mažvydas, M.Daukša. Vadinasi, tradicija siekia ikikrikščioniškus laikus. Tačiau visada įdomu į tai, kas tvirtai į augę į mūsų istoriją ir sąmonę, pažvelgti kitaip arba ne taip jau labai rimtai…

…daug kam girdėtas amžinuoju vadinamas klausimas, kas atsirado pirma: višta ar kiaušinis? Kadangi į klausimą visada norima turėti vienintelį tikrą atsakymą, įvairiomis progomis ilgą laiką tarp filosofų, gamtininkų ir istorikų vykdavo aršios diskusijos, nes klausimą galima pavadinti „su dvigubu dugnu“: mokslas sako, kad pirmieji kiaušinius dėję gyvūnai atsirado prieš…600 milijonų metų, o naminės vištos, kaip atskiras porūšis, tik… 5-6 tūkst. m. Vadinasi, reikia atsakymo konkrečiai apie vištą, kokią ją pažįstame dabar, ir pradėti reikia iš toliau.

Vištos gamtoje egzistavo kaip laukiniai paukščiai, kuriuos žmogus turėjo prisijaukinti, kaip šunys žmonių namuose atsirado prisijaukinus vilkus. Mokslas įrodė, kad  rūšies istorijoje per tūkstančius metų DNR grandinėje vykstant nedidelėms mutacijoms susiformuoja naujas porūšis – kitaip tariant, susiporavus dviem dar ne vištoms, pirmojoje palikuonio ląstelėje įvyko galutinė mutacija ir po jos jo DNR tapo toks, koks yra šio naminio paukščio ir dabar. Tada kiaušinis, kuriame vystėsi ir pasaulį išvydo viščiukas, jau buvo toks, koks yra ir mūsų dienomis.

Taigi – pirma buvo kiaušinis!

Pasirodo,  egzistuoja ir vištų statistika: Statistikos departamento duomenimis, 2020 m. pradžioje Lietuvoje gyveno apie 2,794 mln. žmonių ir 8,48 mln. vištų (jei tiksliai – 8 476 444), taigi vištų buvo daugiau apie tris kartus…

Galvojančių, kad pirma atsirado višta, buvo 53,5 proc., taip manė daugiau moterų nei vyrų, kad pirmiau buvo kiaušinis, manė 35,8 proc., kas dešimtas respondentas į šį klausimą niekaip negalėjo atsakyti. Vištos pirmumu įsitikinę labiau kaimo gyventojai negu sostinės – 59,2 proc. ir 47,3 proc.

P.S. apklausą atliko labai reprezentatyvi įstaiga.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *