KAIP LIETUVIAI LAIMĖS IEŠKOJO

Buvo laikas, kai ieškant lengvesnio gyvenimo iš kaimo buvo bėgama į miestą. Bėgantieji labai stengėsi prie miesto aplinkos kuo greičiau pritapti, prisitaikyti arba…tiesiog ištirpti joje. Gyvenimas daugiabutyje, kur nereikia rūpintis malkomis, semti vandens iš šulinio, eiti į lauko tualetą, vonioje galima turkštis nors ir kasdien, daugeliui žmonių, gyvenančių kaime, atrodė laimės viršūnė.

Visa Lietuva tada buvo suskirstyta į miestiečius ir kaimiečius. Dėl ko? Dėl tarmės, skirtingų gyvenimo sąlygų, dėl tradicijų ir papročių. Pagal tai, kaip žmogus kalba, atrodo ir elgiasi, buvo iškart aišku, kas yra kas. Miestiečiai buvo „kietesni”: daugiau matę, labiau išsilavinę, lengviau bendraujantys, todėl į kaimiečius žiūrėdavo iš aukšto. Kaimietukai tai jautė, „užkabinti” skolingi nelikdavo, bet slapta miesčioniukams pavydėdavo. Ko, nebūtų galėję greitai atsakyti, o ir tema buvo opi.

Pagyvenus mieste grįžti į kaimą daugeliui norėdavosi vis rečiau, bet kaip tą paaiškinti tėvams, tetoms ir dėdėms? Grįžus savaitgaliui kaimo darbai surydavo didžiąją laiko dalį ir didelę dalį atostogų, nes padėti senstantiems arba seniems tėvams buvo privalu.

Bulvių maišas iš kaimo visada turėjo asmeninę istoriją – juk tas bulves gegužę reikia pasodinti, birželį – liepą kaupti ir ravėti, kad rugsėjį būtų ką kasti. Tai dar ne viskas – nuo bulvių visą vasarą reikėdavo rinkti bjaurius kolorado vabalus, kurie rimtai grasindavo pražudyti visą derlių.

Sodinti ir kasti – būtinai su talka: giminėmis ir kaimynais. Būtinai reikėjo arklio arba traktoriaus.

Po teisybei visoje istorijoje išties džiaugsmingi buvo tik du dalykai: baltas ankstyvųjų bulvių žydėjimas ir pirmasis derlius liepos pabaigoje, apie šv. Oną.

Šiandieninėje Lietuvoje dabar viskas kitaip arba atvirkščiai: gyventi mieste nebėra joks privalumas, visi bėga į sodybas, buvusiuose kolektyviniuose soduose statosi namus arba keliasi į priemiestį, kuris tikrai turi kaimiškos vietovės statusą, tik kaimu tai visai nekvepia – anaiptol: kvepia žaluma, gaiviu oru, ramybe, o jei ko ir trūksta iki pilnos laimės, tai tą greitai sutvarko greičiausias pasaulyje internetas.

Ir bulvės dabar visai nuasmenintos: eik į parduotuvę ir pirk šviežių nuo pat Naujųjų metų – iš Ispanijos, Kinijos, Argentinos. Tai vadinasi pažanga ir europinis gyvenimo būdas. O kas yra iš tikrųjų?

Iš tikrųjų žmogui labai svarbu suprasti, kad nuo kažko bėgdamas dažnai įsivaizduoji bėgąs į priekį ir nosies tiesumu, bet iš tiesų bėgi ratu…

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *