Paslaptingų Vilniaus kiemelių istorijos (1)

Vaikštant po Senamiestį akivaizdu, kiek daug namų kiemų yra paslėptų už įvairiausių tvorų, vartelių ir vartų, kurie, žinoma, yra užrakinti. Žvelgiant iš praktinės pusės, tai visai suprantama – juk nelabai kas norėtų, kad jo kieme be paliovos kažkas šmirinėtų. Kita vertus, savo miestą turime pažinti ir džiaugtis maloniais atradimais. Kiek teko dalyvauti įvairiose ekskursijose, vilniečiai menkai nutuokia, kokių paslapčių ir grožybių esama kartais visai šalia.

Štai Pilies gatvės 32 namo kiemelyje (jis vadinamas Antikvariato kiemu) net būdami gatvėje galime pamatyti keistą užrašą „Sidabrynas“. Norint jį pamatyti iš arčiau iš pradžių reikės praeiti akmenimis grįstu taku pro masyvius medinius vartus. Patekę į kiemą pasijusite arba kitame laike, arba kitoje šalyje. Vaizdas nustebins, ne veltui nuo senų laikų tai menininkų pamėgta vieta. Visas grožis labiausiai išryškėja antroje dienos pusėje, kai yra apšviestas saulės spindulių.

Šis kiemas turi ypatingą istoriją. Žinovai teigia, kad XV a. čia stovėjusios dvi stačiatikių cerkvės, kurios vėliau sudegė. Jų vietoje buvo pastatyti gyvenamieji namai. Kai čia apsigyveno vienas Vilniaus miesto burmistrų, jis pasistatė namą su mūrinėmis galerijomis.

Šv. Marijos skulptūra nėra sena, nors visi mano kitaip. Daug senesnis dalykas šiame ansamblyje – virš Marijos esanti ertmė, pro kurią, pasirodo, buvo išstumiamas į priekį rąstas, ant kurio permesdavo virvę, aprišdavo ja krovinį, kurį keldavo viršun, į čia buvusią parduotuvę.

XIX a. Antikvariato, arba Sidabryno, kieme buvo įsikūrusi Viktorijos vardu pavadinta vyninė, taip tada vadintas ir šis ypatingas kiemas.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *