Pirmasis Kauno burmistras

Taip, taip – Jonas Vileišis! Jis buvo ir Nepriklausomybės Akto signataras. Prieš keletą metų Kaune, 2017 07 06, minint karaliaus Mindaugo karūnavimo dieną, Laisvės alėjoje šiai istorinei asmenybei atminti atidengta Vokietijoje išlieta 2,4 m aukščio skulptūra, kurios autorius – Kęstutis Balčiūnas.

Vietą J. Vileišio skulptūrai rinko visi kauniečiai, pasirinkta prie tarpukario perlu dažnai vadinamo centrinio pašto. Pro tą vietą, kur dabar stovi skulptūra, burmistras kiekvieną dieną eidavo į darbą – iš V.Putvinskio gatvės – link Rotušės. Visai netoliese yra ir Vasario 16 – osios gatvė.

Skulptūroje įamžinti autentiški J.Vileišio veido bruožai bei to meto apranga. Šiuolaikinio praeivio akį ypač traukia cilindras, na, o portfelis – tai ir bet kurio dabartinio rimto valdžios vyro atributas. Lazdelė – savotiška paslaptis. Dėl sveikatos? Dėl mados? Kokiais nors praktiniais sumetimais?

Istorikai sako, kad pirmajam burmistrui ėmusis savo pareigų Kaunas buvęs labai apleistas. Kauno centrinis paštas irgi buvo statomas būtent tuo pat laiku. Miestas iš Senamiesčio tada labai išsiplėtė į Žaliakalnį, Naujamiestį, Aleksotą, Šančius. Tada susiformavo ir kaunietiškas modernistinės architektūros stilius.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *